Nieoperacyjne Leczenie Bezdechu sennego i chrapania

Dzisiaj porozmawiamy o nieoperacyjnych metodach leczenia bezdechu sennego (Film o metodach operacyjnych)

Jedną trzecią swojego życia śpisz. Chrapanie, bezdech senny, bezsenność, stres i wiele innych niszczą Twój sen. Stworzyłem stronę czasnaspanie.pl, bo wierzę, że wyspany może więcej. Nazywam się Robert Wendt, jestem lekarzem otolaryngologiem i wiem, co zrobić, byś w nocy spał lepiej. 

Dietetyk

Otyłość jako jedna z głównych przyczyn bezdechu sennego może być leczona dietą. Jeżeli sam sobie nie radzisz
z tą dietą, najlepiej udać się do specjalisty, czyli dietetyka. Udowodniono, że zrzucenie co najmniej 10% masy ciała przy otyłości powoduje znaczny spadek AHI, czyli takiego współczynnika, który nam mówi o tym, jak ciężki jest bezdech senny. Czyli zrzucenie masy ciała powoduje zmniejszenie nasilenia bezdechu sennego. 

Pozycyjne leczenie bezdechu sennego

Czasami zdarza się tak, że bezdech senny, możliwe, że u Ciebie, występuje głównie w pozycji na plecach. Czyli gdy śpisz na plecach, głowa jest odchylona, dochodzi do wystąpienia bezdechu sennego. I co wtedy zrobić? Mamy kilka metod. Od najprostszych. Do piżamy na plecach wszywasz sobie piłeczkę do tenisa. Robisz kieszonkę, wszywasz piłeczkę. Chodzi o to, że w momencie, gdy kładziesz się na plecy, Twój organizm twierdzi nie, coś tu jest niewygodne i obracasz się na bok. Wydaje się dziwne i śmieszne, ale czasami skuteczne. 

Poza piłeczką występują bardziej złożone metody. Nawet nie masz pojęcia, jak dużo mądrych profesorskich głów
i inżynieryjnych myślało nad tym, co zrobić, żeby śpiącego człowieka obrócić na bok, jeżeli ma bezdech senny, kiedy śpi na plecach. Powstały różne urządzenia. Ciężko mi nawet wymienić nazwy, bo były różne, przeróżne. Widziałem nawet na kickstarterze pomysł na takie urządzenie, które sprzedawano w Ameryce. Także jeżeli wpiszesz terapia pozycyjna, to znajdziesz takie urządzenia. I one oczywiście w pewnych rodzajach bezdechu sennego
są skuteczne. Dlatego jeżeli nie masz badania poligraficznego snu, a podejrzewasz bezdech senny, warto je zrobić,
bo właśnie w tym badaniu widać, czy Twój bezdech senny występuje głównie w pozycji na plecach, czy niezależnie od pozycji.

Pozycje snu

Do leczenia bezdechu sennego, zwłaszcza jego lżejszych postaci, można stosować aparaty ortodontyczne.
Są to takie aparaty, które mają za zadanie wysunąć Twoją żuchwę. Czyli jak masz tak żuchwę, to one robią,
że żuchwa robi się tak. Tak to wygląda. Może nie pokazałem tego zbyt reprezentatywnie. Najlepiej wytłumaczy
to wam stomatolog, który zajmuje się ortodoncją, lub chirurg szczękowo-twarzowy. Jeżeli masz cofniętą żuchwę
i podejrzewasz u siebie bezdech senny, to właśnie tam Cię kieruję, ponieważ jest to jedna z metod leczenia bezdechu sennego.

Aparat ortodontyczny

Bezdech senny można leczyć również poprzez leczenie chorób całego swojego ciała, takich jak niewydolność serca. Przy bardzo ciężkiej niewydolności serca również może dochodzić do bezdechu sennego. W tym przypadku centralnego, o którym już wspominałem nie raz, zapraszam do opisu filmu, lub na przykład chorób neurologicznych, które mogą wyłączać Twój ośrodek oddychania. W tym przypadku również mamy bezdech senny i poprzez leczenie chorób neurologicznych, kardiologicznych można pośrednio spowodować wyleczenie w jakimś zakresie swojego bezdechu sennego.

Maszyna CPAP

Jedna z najpopularniejszych nieoperacyjnych metod leczenia bezdechu sennego to maszyna CPAP. Określeń
na tą maszynę spotkałem już dużo. Tak jak niektórzy pacjenci mówią, pompka do oddychania w czasie snu. Generalnie o co chodzi w tej maszynie? Ta maszyna ma jedno proste zadanie. Ma za zadanie utrzymać dodatnie ciśnienie w Twoich drogach oddechowych. Co to znaczy po ludzku? Chodzi o to, żeby po prostu drogi oddechowe się nie zapadły. Jeżeli powietrze z wykorzystaniem sprężarki, jaką tak naprawdę jest urządzenie CPAP, będzie wtłaczane do Twoich dróg oddechowych, powoduje to uniesienie dróg oddechowych i utrzymanie ich bez zapadnięcia się. Jest to dość często wykorzystywana metoda. Istnieje odwieczny konflikt między laryngologami
i pulmonologami, co jest lepsze. Dotychczas nie ma jednoznacznej odpowiedzi, co będzie lepsze. Ja jestem zdania, że po prostu w zależności od tego, jak ciężki jest bezdech senny i jakie są tolerancje pacjenta, wykorzystujemy tą metodę, którą uznamy za wygodną i taką, która ma szanse zadziałać. Często pacjenci pytają, czy to jest refundowane. Tak, NFZ refunduje takie urządzenie, dlatego często, jak widzisz cenę aparatu CPAP, to musisz odjąć od tego 1890 złotych, bo taka właśnie jest kwota refundacji aparatu CPAP przez NFZ. Kto może wystawić taką refundację? Otóż może to zrobić laryngolog oraz lekarz chorób płuc, czyli pulmonolog.

Na zakończenie tego odcinka chciałem Ci powiedzieć, że ja jako laryngolog stosuję obie metody, zarówno operacyjne, jak i nieoperacyjne. Jeżeli z pacjentem uznamy, że leczenie operacyjne będzie lepsze dla pacjenta,
to staramy się tak zrobić, żeby dopasować odpowiednie leczenie. Jeżeli uznamy, że proteza CPAP będzie najlepsza, dopasowujemy protezę CPAP. Oczywiście żeby wybrać odpowiednie leczenie, musisz mieć na ten temat więcej informacji. Jeżeli chcesz uzyskać te informacje, zapraszam Cię na moją stronę czasnaspanie.pl. Tam znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

Słuchaj mam dla Ciebie
PREZENT.

Pobierz DARMOWY pdf w którym znajdziesz: 

 

 

  • TEST CHRAPACZA – który oceni ryzyko występowania problemów z chrapaniem i bezdechu sennego. 
  • FRAGMENT mojego poradnik ” Przestań Chrapać! Plan Działania w 3 Krokach” 
  •  Dzięki tym kilku stroną będziesz wiedział czy chrapanie jest dla Ciebie Groźne