Chrapiesz, partner lub partnerka zgłasza, że przestajesz na krótki czas oddychać pomiędzy kolejnymi epizodami chrapania. Zgłosiłeś się do lekarza, zlecił Ci badanie snu. Gdy zaczynasz szukać w internecie informacji dotyczących badania snu, okazuje się, że wszędzie piszą o badaniu polisomnograficznym snu lub o badaniu poligraficznym snu. Okazuje się, że pierwsze musisz robić w szpitalu, natomiast drugie możesz zrobić we własnym łóżku. Dodatkowo na badanie polisomnograficzne trzeba czekać nawet półtora roku, ponieważ takie są kolejki na NFZ. W artykule przedstawię Ci, na czym polega różnica w tych badaniach. Dowiesz się, które badanie wybrać i co zrobić, jeżeli kolejka jest długa, a Ty już dziś chcesz leczyć chrapanie i bezdech senny. Jeżeli jeszcze nie wiesz skąd bierze się chrapanie przeczytaj mój poprzedni wpis w którym dokładnie odpowiadam na pytanie „Dlaczego człowiek chrapie”(czytaj więcej)
Dlaczego potrzebujesz całonocnego badania snu?
Na potrzeby tej części artykułu, zamiast używać nazwę polisomnografia lub poligrafia będę pisał badanie snu. Ułatwi Ci to odbiór i zapobiegnie mętlikowi w głowie. W dalszej części przedstawię te dwa badania, by opisać różnice i wyjaśnić, kiedy należy wykonać jakie badanie.
Widzisz – leczenie chrapania i bezdechu sennego to nie jest taka prosta i oczywista sprawa. Przyczyn chrapania i bezdechu jest wiele. Na początek musimy rozróżnić chrapanie od bezdechu sennego. Oba schorzenia są uciążliwe, natomiast to bezdech senny jest niebezpieczny i to właśnie on jest sprawcą problemów zdrowotnych, które opisywałem w artykule „Jak Przestać Chrapać” {tu daj link}. Chrapanie może i jest mniej niebezpieczne niż bezdech senny, ale niestety też niesie za sobą ryzyko problemów zdrowotnych. Jednak w obu przypadkach lekarz, który ma leczyć Twój bezdech senny, musi wiedzieć o wielu czynnikach wpływających na to schorzenie.
Nocne badanie snu sprawdza takie parametry jak:
– Pozycja w której chrapiesz (czy chrapiesz, śpiąc na plecach, na boku lub w każdej pozycji).
– Utlenowanie krwi (saturacja krwi) Ten parametr pomaga w rozpoznaniu bezdechów sennych, podczas których dochodzi do zmniejszenia utlenowania krwi.
– Częstość akcji serca.
– W jaki sposób oddychasz i czy występują przerwy w oddychaniu.
– Nagrywa chrapanie.
– Rejestruje zapis ruchów klatki piersiowej oraz jamy brzusznej.
– Rejestruje zapis fal mózgowych, co ułatwia ocenę głębokości Twojego snu.
– Ruchy gałek ocznych.
– Ruchy kończyn.
Wszystkie z powyższych parametrów pomagają w rozpoznaniu bezdechu sennego. Dzięki tym parametrom lekarz opisujący badanie rozpoznaje czy cierpisz na obturacyjny bezdech senny, czy na centralny bezdech senny. Oba różnią się przyczyną powstawania. Obturacyjny bezdech senny powstaje w przypadku zwężenia dróg oddechowych. Natomiast centralny bezdech senny powstaje w przypadku uszkodzenia ośrodka oddechowego w mózgu. Rozróżnienie tych dwóch typów bezdechu sennego jest bardzo ważne, ponieważ w zależności od rozpoznania warunkuje się dalsze leczenie.
Czym różni się polisomnografia snu od poligrafii snu?
Zasadnicza różnica pomiędzy obydwoma badaniami polega na ilości mierzonych parametrów. Polisomnografia, jako badanie najbardziej złożone, bada całościowo sen. Pokazuje dokładnie jakie zmiany zachodzą w Twoim ciele, gdy spisz. W tym badaniu przez urządzenie zapisywane są wszystkie wyżej wymienione parametry, a ruchy, które wykonujesz we śnie, utrwala się przy pomocy kamery. Mnogość parametrów jest konieczna, ponieważ poza wykrywaniem i różnicowaniem bezdechu sennego, badanie służy również do diagnozowania innych zaburzeń snu np. bezsenności, zespołu niespokojnych nóg, lunatykowania i innych.
Badanie poligraficzne snu to badanie, które z założenia rejestruje mniej parametrów. W zależności od ilości rejestrowanych parametrów wyróżnia się kilka typów poligrafii snu. By skutecznie rozpoznawać obturacyjny bezdech senny, czyli ten, który jest najczęstszy, konieczne jest sprawdzenie takich parametrów jak: ruchy klatki piersiowej, utlenowanie krwi (saturacja krwi), rytm serca, pozycja ciała, przepływ powietrza przez nos i rejestracja chrapania.
Opisane powyżej parametry w pełni wystarczają, by zdiagnozować obturacyjny bezdech senny, dostarczają również wartościowych danych przed rozpoczęciem leczenia chrapania. Dodatkowym atutem badań poligraficznych jest wygoda badania. Nie musisz spać w obcym, szpitalnym łóżku, ponieważ badanie wykonujesz we własnym domu.
Które badanie wybrać – poligrafia czy polisomnografia?
Standardem w diagnozowaniu bezdechu sennego jest polisomnografia, czyli pełne badanie snu obejmujące wiele parametrów. Jednak dostępność tego badania w Polsce jest mocno ograniczona z różnych powodów. Kolejki na wykonanie badania polisomnograficznego potrafią trwać do roku lub półtora roku. W związku ze wzrastającą świadomością społeczeństwa na temat bezdechu sennego oraz wymogów prawnych dla osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy, konieczny jest rozwój szybszych metod diagnostycznych w przypadku bezdechu sennego.
W tym celu wymyślono łatwe do wykonania badania poligraficzne snu, które można wykonać w domu pacjenta. Badania naukowe udowodniły, że poligrafy znakomicie nadają się do diagnozowania obturacyjnego bezdechu sennego. Jednak ze względu na mniejszą ilość mierzonych parametrów, badanie to nie może być wykorzystywane w każdym przypadku podejrzenia bezdechu sennego.
W oparciu o stanowisko Polskich Towarzystw Medycznych ( Polskiego Towarzystwa Badań nad Snem, Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc, Polskiego Towarzystwa Medycyny Pracy) zaleca się stosowanie badania poligraficznego w celu diagnozowania bezdechu sennego, chyba że pacjent cierpi na jedną z poniższych chorób:
– Zastoinowa niewydolność serca.
– Inne choroby serca (arytmie, bradykardia, migotanie przedsionków).
– Choroby neurologiczne ( Stan po udarze mózgu, Stwardnienie rozsiane).
– Choroby mięśni.
Jeżeli nie chorujesz na żadną z powyższych chorób, a obawiasz się, że cierpisz na bezdech senny, zdecydowanie możesz diagnozować się z wykorzystaniem poligrafii. W przypadku gdy leczysz się z powodu którejś z powyższych chorób, do tego chrapiesz i istnieje ryzyko wystąpienia bezdechu sennego, udaj się do swojego lekarza rodzinnego po skierowanie do ośrodka wykonującego badanie polisomnograficzne.