Bezdech Senny Leczenie Operacyjne

W dzisiejszym odcinku porozmawiamy o leczeniu bezdechu sennego przy pomocy stali i lasera, czyli operacyjnym leczeniu bezdechu sennego. Technik leczenia operacyjnego wykorzystuje się kilka, poniżej przedstawię te najczęściej używane.

Co należy zrobić przed leczeniem bezdechu sennego

Zanim zaczniesz myśleć o leczeniu operacyjnym swojego bezdechu sennego, powinieneś już być co najmniej po konsultacji laryngologicznej, po badaniu poligraficznym lub polisonograficznym snu. Najlepiej po badaniu DISE, czyli takim badaniu, które sprawdza podczas snu, który wygenerowano lekami, takimi anestezjologicznymi, oceniamy Twoje drogi oddechowe z wykorzystaniem takiej kamerki, przez którą widzimy cały przebieg Twoich dróg oddechowych i wiemy, co się zapada, gdy zasypiasz. 

Czy operacja nosa wyleczy bezdech senny?

Czy operacje nosa pomogą w leczeniu bezdechu sennego? Jest to bardzo dobre pytanie. Niejeden laryngolog, niejeden profesor też je sobie zadawał, powstało na ten temat dużo prac. Z tym jest tak, jeżeli masz lekki bezdech senny i masz przy okazji zapchany nos polipami, skrzywioną przegrodę, przerosty śluzówki nosa, to prawdopodobnie, jeżeli wykonasz sobie zabieg udrażniający nos, Twój bezdech senny powinien ulec zmniejszeniu.

Jest to jeden z etapów leczenia bezdechu sennego, który rozważamy jako jeden z pierwszych. Natomiast w sytuacji, gdy jesteś otyły, masz bardzo duży obwód szyi, przy okazji masz problemy z oddychaniem nosem i masz bardzo ciężki bezdech senny - sama operacja nosa może być niewystarczająca. W takim przypadku ten problem nie leży tylko w nosie. Pocieszające jest to, że osoby, które już korzystają z urządzenia CPAP, czyli taka pompa do wspomagania oddychania. Jeżeli taki pacjent zoperuje sobie nos, udrożni go, nie musi mieć takich wysokich ciśnień w tym urządzeniu. Dzięki temu pacjent lepiej toleruje protezę powietrzną cpap.

Operacja migdałków w bezdechu sennym

Operacja migdałków podniebienia. W filmie na temat przyczyn bezdechu sennego mówiłem również o tym, że przerośnięte migdałki podniebienne powodują bezdech senny. I to jest jak najbardziej prawda. W sytuacji, gdy Twoje migdałki są duże, a już zwłaszcza w sytuacji, gdy mówimy o tak zwanych całujących się migdałkach, czyli tak dużych, że stykają się ze sobą, konieczne może być usunięcie tych migdałków.

W momencie, w którym usuniemy te migdałki, nagle przestrzeń do oddychania robi się dużo większa i dużo łatwiej Ci się oddycha, i możliwe, że wyleczysz się z bezdechu sennego. Taka szansa jest większa, gdy oczywiście nie jesteś otyły i Twoim jedynym problemem jest to, że masz duże migdałki. Często ten sposób sprawdza się u dzieci, które mają przerośnięte migdałki podniebienne, migdałek gardłowy. Gdy przytniemy migdałki podniebienne i usuniemy migdałek gardłowy, bezdech senny, który również może występować u dzieci, nagle zniknie. U dorosłych nie jest to aż tak proste, ale często wystarczające.

Operacja podniebienia jako leczenie bezdechu sennego.

Co z operacjami podniebienia? Wieść gminna niesie, że kilka bzyknięć laserem Twojego podniebienia spowoduje, że zostaniesz wyleczony z bezdechu sennego całkowicie. Nie do końca jest to prawda. Są sytuacje, w których rzeczywiście operacja plastyczna podniebienia wystarcza. Podobnie jak w poprzednich metodach jest to metoda, która sprawdza się przy słabiej nasilonym bezdechu sennym, w którym tak naprawdę masz bezdech senny w sytuacji, gdy leżysz na plecach. To wtedy jest duża szansa, że delikatna operacja podniebienia miękkiego wystarczy do wyleczenia tego bezdechu sennego.

W sytuacji, gdy masz zapchany nos, jesteś otyły i składa się na to kilka innych czynników, samo zoperowanie podniebienia może nie wystarczyć. O co chodzi z tym podniebieniem? Z jednej strony pewnie słyszałeś o leczeniu laserowym, z innej strony o celonie, jeszcze innej o jakichś innych niciach. Tak, jest taka prawda, jest bardzo dużo metod plastycznej operacji podniebienia miękkiego, ale tak naprawdę cel tych operacji jest jeden – usztywnienie i zmniejszenie obrzęku tkanki, na którą składa się podniebienie miękkie. Tak naprawdę nie ma znaczenia, jakiej metody użyjesz. Chodzi o to, żeby skutek był taki, jak właśnie mówię, chodzi o to, żeby to podniebienie zmniejszyć i usztywnić, żeby ono tak nie drgało, przez co nie będzie przerastać, nie będziesz chrapał i nie będzie się zapadać.

Plastyka gardła

Bardziej zaawansowanym zabiegiem od operacji plastycznych podniebienia miękkiego, czyli tego języczka, który widzisz w gardle, o którym przed chwilą mówiłem, są operacje plastyczne całego gardła. To już są bardzo skomplikowane zabiegi, które są również skuteczniejsze u osób z większych bezdechem sennym, a zabieg ten polega tak naprawdę na tym, że praktycznie wszystkie mięśnie Twojego gardła trzeba troszkę poprzycinać, troszkę poprzeszywać. Po prostu chodzi o to, żeby to gardło się nie zapadało i na skutek działania noża, lasera, diatermii i szwów dochodzi do tego, że Twoje gardło staje się szersze i łatwiej przechodzi przez nie powietrze. Czasami jest tak, że jest to jeden z etapów leczenia, a czasami takie leczenie wystarcza w zupełności. Ale jest to bardzo zaawansowany zabieg.

Operacja języka

Czy można coś zrobić z przerośniętym językiem, a zwłaszcza z przerośniętą nasadą języka? Otóż można. Są operacje zmniejszające masę nasady języka. Mamy 2 rodzaje takich operacji, które są najczęściej używane. Pierwsza z nich jest to wbijanie takiego specjalnego widelca w nasadę języka, przez który przepuszczamy prąd. On powoduje poparzenie tkanek pod śluzówką Twojego języka, przez co w drodze gojenia ta nasada języka się ściąga, usztywnia i ten język już nie jest taki przerośnięty i tak łatwo się nie zapada. Zdarza się, że jest to konieczne, by operacyjnie wyleczyć Twój bezdech senny. Druga metoda jest już, nazwijmy to, klasyczną metodą. Polega na tym, że po prostu kawałek języka z nasady trzeba usunąć, wyciąć i po prostu to, co zostanie, zszyć, oczywiście w taki sposób, żeby ruchomość tego języka była taka jak przed operacją.

Operacja żuchwy

Na koniec zostawimy sobie najtrudniejsze zabiegi operacyjne w moim odczuciu, głównie dlatego, że nie jestem chirurgiem szczękowo-twarzowym, tylko laryngologiem. To są operacje żuchwy, czyli zabiegi, w których żuchwę trzeba przeciąć, skrócić, wydłużyć, wstawić okienko, które naciągnie mięśnie. Są to zabiegi, które często stosuje się w sytuacji, kiedy masz tak zwaną retrognatię, czyli cofnięcie żuchwy. Jeżeli masz bródkę cofniętą do tyłu względem nosa i linii twarzy, to jest to właśnie sposób na leczenie bezdechu sennego. Jeden z wielu. Ale często stosowany właśnie przez chirurgów szczękowo-twarzowych. 

By móc zdecydować się na operację leczenia bezdechu sennego, powinieneś po pierwsze porozmawiać z Twoim lekarzem, który Cię do tej operacji kwalifikuje, po drugie sam powinieneś wiedzieć, jakie masz opcje. By dowiedzieć się wszystkiego na ten temat, zapraszam Cię na stronę czasnaspanie.pl. Tam znajdziesz odpowiedzi, których szukasz.

Słuchaj mam dla Ciebie
PREZENT.

Pobierz DARMOWY pdf w którym znajdziesz: 

 

 

  • TEST CHRAPACZA – który oceni ryzyko występowania problemów z chrapaniem i bezdechu sennego. 
  • FRAGMENT mojego poradnik ” Przestań Chrapać! Plan Działania w 3 Krokach” 
  •  Dzięki tym kilku stroną będziesz wiedział czy chrapanie jest dla Ciebie Groźne