Kiedy trzeba operować zatoki nosowe?

Kiedy Ty mówisz chore zatoki, zapchane zatoki, bóle zatok, odmrażanie zatok, czyszczenie zatok, przypalanie małżowin. To ja myślę przewlekłe zapalenie zatok, ostre zapalenie zatok, endoskopowa operacja zatok, konchoplastyka, konchotomia. 

Widzisz, jest mnóstwo różnych rodzajów zabiegów, które można wykonać na zatokach, a wymieniłem tylko podstawowe. Dlatego że bardzo często pojawiają się pytania do mnie, a także w Internecie, o to, kiedy operować zatoki. O co chodzi w tym operowaniu zatok, postanowiłem, że nagram filmik, który odpowie na pytanie, kiedy operuje się zatoki.

Czym są zatoki?

Na początek odpowiem na pytanie, co to w ogóle są zatoki. Zatoki są to przestrzenie powietrzne, które znajdują się w naszej czaszce i mają bezpośrednie połączenie z nosem. Tak naprawdę jamy nosa oraz zatoki to jest jeden funkcjonalny narząd. O tym często nie wiemy, ale tak naprawdę to ja mam o tym wiedzieć, to jest ważne, żebym ja
o tym wiedział i wiedział, jak wam w tym pomóc.

Zatoki. Wyróżniamy cztery rodzaje zatok przynosowych. Po pierwsze zatoka klinowa, która jest zlokalizowana z tyłu czaszki, tam w głębi, graniczy bezpośrednio z naszym mózgiem. Zatoki szczękowe, czyli te zatoki, które zlokalizowane są tu od przodu i często zgłaszacie, że one właśnie was bolą. Zatoki czołowe, czyli ta zatoka, która znajduje się nad okiem. Oraz zatoki sitowiowe. Tu wyróżniamy zatoki sitowiowe przednie i tylne. Co to są za zatoki? Otóż to są te zatoki, które są zlokalizowane pomiędzy tymi wszystkimi zatokami, czyli w tym miejscu. To właśnie
są zatoki przynosowe i one często powodują różne dolegliwości. W zależności od tego, jaka zatoka jest chora, dolegliwości są trochę inne.

Czy każde zapalenie zatok trzeba operować?

Czy każde zapalenie zatok trzeba operować? Oczywiście, że nie. Przede wszystkim najczęściej spotykamy ostre zapalenie zatok, czyli to, z czym spotykamy się najczęściej w okresie jesienno-zimowym, wiosennym. Czyli katar, zielona ropa z nosa, bóle twarzy zlokalizowane tutaj w czole, to najczęściej jest ostre zapalenie zatok, które najczęściej mija około po tygodniu, 2 tygodniach.

Jeżeli objawy, które zaczęły się takim mocnym zapaleniem zatok, nie ustępują, to wszystko zaczyna trwać coraz dłużej, przewleka się i przewleka, w pewnym momencie przekracza magiczną granicę 3 miesięcy. 3 miesiące, tyle może trwać zapalenie zatok i zaczyna się nam przewlekłe zapalenie zatok, czyli stan zapalny, który przewlekle toczy się w Twoim organizmie i powoduje objawy, z którymi zgłaszacie się do laryngologa.

Co to są za objawy? Już Ci mówię. Przede wszystkim przewlekły katar, zapchany nos, zaburzenia czucia węchu, zaburzenia smaku, uczucie ściekania wydzieliny po tylnej ścianie gardła, a także bóle twarzoczaszki, czasami łzawienie, kichanie.

Przewlekłe zapalenie zatok

Co to jest przewlekłe zapalenie zatok? Jak wspomniałem, kryterium przewlekłego zapalenia zatok są 2 rzeczy – czas trwania, czyli dłużej niż 3 miesiące oraz objawy, o których powiedziałem wcześniej. Ale co tak naprawdę dzieje się w tych zatokach i w tym nosie, że mówimy, że to z przewlekłe zapalenie zatok?

Osoby, które mają od długiego czasu problemy z nosem i z zatokami doskonale wiedzą, o czym mówię, ale jeżeli jeszcze nie wiesz, a podejrzewasz, że coś jest nie tak z Twoim nosem, to chodzi o to, że błona śluzowa, która wyściela te zatoki. Jak widzisz tutaj na tym obrazku, czyli ta cała tutaj różowa błona śluzowa, która pokrywa kości żuchwowe, w niej toczy się proces zapalny.

Dlaczego on się tam toczy? Generalnie jest to temat na oddzielny odcinek, bo jest to bardzo długi temat i na pewno jeszcze o tym opowiem. W dużym skrócie przewlekle zapalenie zatok polega na tym, że po prostu w przebiegu zaburzeń przepływu powietrza w Twoim nosie i zatokach, a tam powietrze zawsze powinno być świeże i ciągle wymieniane. W pewnym momencie dochodzi do zaburzeń przepływu tego powietrza. Bo albo masz skrzywioną przegrodę, albo na skutek alergii obrzękła Ci się śluzówka w nosie, albo po prostu dostałeś w nos, skrzywiła się przegroda, w innym przypadku wytworzył Ci się polip lub guz w nosie.

Co Dzieje się z nosem w Przewlekłym zapleniu zatok

Co się wtedy dzieje? Powietrze nie kręci się w tym nosie tak jak powinno, błona śluzowa zaczyna obrzękać. Kiedy błona śluzowa zatok i nosa zaczyna brzęknąć, dochodzi do wydzielania większej ilości śluzu. I sam śluz w sobie nie byłby może taki tragiczny, bo gdyby on ładnie spływał sobie z tych zatok i z tego nosa, oczyściłbyś nos, przepłukał trochę solą fizjologiczną, nie byłoby problemu. Ale niestety ten śluz na skutek obecności w nosie i w zatokach bakterii, które występują u każdego człowieka i są naturalne, zaczyna się nadkażać.

W sytuacji, gdy te bakterie intensywnie się namnażają, dochodzi do zachwiania takiej delikatnej równowagi. Takiej symbiozy, którą mamy z tymi bakteriami, i one zaczynają dawać objawy. Dochodzi do powstawania ropy w zatokach i w nosie. Zaczynasz wydzielać z nosa taki katar ropny, gęsty, zielony, żółty, biały, rożne są kolory tego kataru. Błona śluzowa cały czas jest niszczona poprzez ten proces zapalny, poprzez ten brak powietrza, poprzez substancje zanieczyszczenia powietrza, które tam zostały, a nie oczyszczają się odpowiednio, przez dym tytoniowy. To wszystko po prostu zostaje w tym nosie i uszkadza tą błonę śluzową. Gdy ona się uszkadza, dochodzi do przejścia zapalenia na głębsze części błony śluzowej nosa. Co się wtedy dzieje? Wtedy może dojść do powstania polipów.

Co to są polipy nosa? W dużym skrócie jest to taki worek stworzony z błony śluzowej, wypełniony taką substancją
ni to galaretowatą, ni to gęstego płynu, coś takiego. Generalnie jest to taki gęsty twór, który po prostu rośnie. Mało tego, najczęściej nie rośnie jeden polip w jednej zatoce. Jeżeli proces zapalny się bardzo długo rozwija, te polipy mogą z czasem zająć całą jamę nosa. Zresztą co będę tu dużo mówił, najlepiej pokażę Ci to na tym filmiku.

Operacja zatok

Na czym więc polega operowanie zatok? W obecnych czasach operacje zatok najczęściej odbywają się drogą endoskopową, czyli za pomocą odpowiedniej kamery umieszczonej w nosie obrazujemy sobie wszystkie struktury anatomiczne, które znajdują się w tym nosie. Po prostu usuwamy to, czego tam nie powinno być i poszerzamy ujścia zatok w taki sposób, żeby drożność w tych zatokach została przywrócona do funkcjonalnej formy.

Co to znaczy funkcjonalnej formy? Czyli takiej, w której powietrze w każdej zatoce krąży tak jak powinno. Śluz, który się tam gromadzi, odpływa na bieżąco, nie powodując zastojów śluzu i tak intensywnych katarów, tylko spływa sobie naturalną drogą do gardła, połykamy go, nawet o tym nie wiedząc. I o to chodzi tak naprawdę w operacjach zatok.

Operacja polipów

Jak my to osiągamy? Przede wszystkim musimy usunąć całe polipy, które powstały. Po drugie musimy odtworzyć naturalną drogę spływu wydzieliny w nosie. Tak, jest coś takiego jak naturalna droga spływu wydzieliny w nosie. Można by to nawet przyrównać trochę do systemu hydraulicznego, w którym po prostu naczynia połączone prowadzą do tego, że woda z licznych kranów spływa do jednej dużej rury. Tak to właśnie z nosem. Po prostu
z każdej zatoki wydzielina powinna spłynąć do nosa, a z nosa do gardła, żebyśmy to połknęli, gdzie to zostanie strawione, unieszkodliwione. Gdy tak się nie dzieje, to musimy to naprawić. Czemu trzeba to naprawiać? Bo na przykład skrzywiona przegroda nosa blokuje odpływ tej wydzieliny. To też pokażę może na tym obrazie.

Jeżeli mamy skrzywioną przegrodę nosa tutaj, ona zamyka nam ujścia zatoki szczękowej, my jako chirurdzy nosa
i zatok musimy po prostu udrożnić to ujście i ten odpływ wydzieliny przywrócić tak jak trzeba.

Jak to osiągamy? Poprzez usuwanie skrzywień przegrody, poprzez usuwanie polipów, poprzez usuwanie guzów, które są w nosie, poprzez wycinanie nadmiaru śluzówki, która po prostu w drodze obrzęku powoduje, że ujścia zatok są zamykane.

Efekt Operacji Zatok

Jaki jest efekt tych operacji? Dążymy do tego, by wyzwolić Cię od objawów, tak jak mówiłem na początku, czyli bólu, nadmiernej wydzieliny z nosa, ściekania tej wydzieliny po gardle w nadmiernej ilości oraz wszystkich tych objawów, które kojarzysz, jeżeli pomyślisz sobie o zapaleniu zatok.

Jeżeli masz jakieś pytania na temat zapalenia zatok, masz ten problem, nie wiesz, co z nim zrobić, to mam dla Ciebie kilka rozwiązań. Po pierwsze zasubskrybuj ten kanał, ponieważ będę tu co jakiś czas umieszczał informacje na temat chorób zatok i innych chorób laryngologicznych. Możesz zadać pytanie w komentarzu, ponieważ co jakiś czas tworzę sesję pytań i odpowiedzi laryngologicznych. A po trzecie możesz napisać maila pod adres, który jest wskazany w informacjach załączonych do tego kanału.

Słuchaj mam dla Ciebie
PREZENT.

Pobierz DARMOWY pdf w którym znajdziesz: 

 

 

  • TEST CHRAPACZA – który oceni ryzyko występowania problemów z chrapaniem i bezdechu sennego. 
  • FRAGMENT mojego poradnik ” Przestań Chrapać! Plan Działania w 3 Krokach” 
  •  Dzięki tym kilku stroną będziesz wiedział czy chrapanie jest dla Ciebie Groźne