Poznaj 8 powodów. Przewlekłego zmęczenia.

Zmęczenie – jakże to znamienne słowo!

Zmęczenie przewlekłe, chroniczne, uporczywe – te zbitki słów nie są Ci zapewne obce. Pewnie niejeden poranek zastanawiałeś się, dlaczego mimo przespania ośmiu godzin snu budzisz się zmęczony? Żyjemy w czasach pełnych wigoru, perspektyw, działania. Przecież tu nie ma czasu na zmęczenie. A jednak 30–40% ludzi odczuwa przewlekłe zmęczenie. Zapraszam Cię do przeczytania najlepszego artykułu na temat przewlekłego zmęczenia. Gdy doczytasz do końca, będziesz już wiedzieć, jak powstaje przewlekłe zmęczenie.

Co to jest zmęczenie?

Na początek zastanów się, czym dla Ciebie jest zmęczenie? Jest to bardzo ważne pytanie na początek. Okazuje się, że każdy odczuwa je na inny sposób. Jedni postrzegają zmęczenie jako uczucie braku sił po ciężkim wysiłku fizycznym, podczas gdy inni będą mówić, że są zmęczeni od momentu, gdy tylko otworzyli oczy. Pomyśl, czy obydwoje mają taki sam rodzaj zmęczenia. Oczywiście nie. Otóż to zupełnie normalne, jeśli  jesteś zmęczony po ciężkim dniu pracy, natomiast jeżeli czujesz się zmęczony także po w pełni przespanej nocy, to zdecydowanie coś jest nie tak. Zgodnie z definicją, przewlekłe zmęczenie to stan, w którym występują problemy z koncentracją, uczucie senności, złe samopoczucie, bóle głowy, bóle gardła, bóle stawów, trudności z zapamiętywaniem i ogólne złe samopoczucie. Taki stan trwa powyżej dwóch tygodni, chociaż według innej teorii czas ten powinien trwać co najmniej sześć miesięcy.

Jaki wpływ ma przewlekłe zmęczenie na Ciebie?

No a jaki może mieć wpływ? Okropny? Mam rację? Wiem, o czym mówię – mając trójkę małych dzieci, często jestem po prostu niewyspany, taki stan potrafi trwać przez długi czas. Ogarniające złe samopoczucie, problemy z koncentracją i wstyd z powodu niewywiązywania się z różnych zadań. Po takim dniu najlepiej usiąść wieczorem w wygodnej kanapie i odpocząć. Ale co z tego, skoro to zmęczenie nie ustępuje mimo odpoczynku. W czasach, gdy człowiek musi działać na najwyższych obrotach, nawet będąc na urlopie wciąż odhaczamy kolejne zadania. I jak tu odpocząć? Więc doskonale pewnie wiesz, jaki wpływ ma na Ciebie zmęczenie.

Skąd się bierze przewlekłe zmęczenie?

Jak zawsze w medycynie możliwości jest wiele. W kolejnych akapitach opiszę Ci, jakie są przyczyny przewlekłego zmęczenia. W tym artykule ograniczę się do opisania przyczyn. Diagnozowanie i leczenie zostawimy sobie na później (to po prostu obszerny temat). Poniżej w podpunktach przedstawię Ci przyczyny, począwszy od tych najbardziej oczywistych po rzadziej spotykane. Musisz wiedzieć, że różne powody zmęczenia mogą nakładać się na siebie. To, że zaczniesz podejrzewać u siebie jedną chorobę, nie znaczy, że nie występuje u Ciebie inne schorzenie. Dlatego pamiętaj, że ważne jest skonsultowanie swojego stanu z lekarzem, który zleci odpowiednie badania.

Sytuacja życiowa

Co to za enigmatyczne stwierdzenie i co może mieć wspólnego z Twoim zmęczeniem? Załóżmy, że masz dziecko, które urodziło się przed kilkoma miesiącami. Dzieci są różne, niektóre w tym wieku przesypiają większość nocy i budzą się sporadycznie. Natomiast inne niemowlęta będą się budziły co chwilę, a to z powodu kolki, a to z powodu wyżynających się ząbków, a to po prostu tak „dla sportu”. Po takiej nocy przerywanej niczym film reklamami na Polsacie nie ma możliwości, by być wyspanym. Doskonale wiesz, że niewyspanie, zwłaszcza przewlekłe, będzie powodowało ciągłe zmęczenie. Uwierz mi, wiem o czym mówię, mając trójkę dzieci (w tym dwumiesięczne niemowlę) zdarzają mi się okresy, że chodzę niewyspany przez kilkanaście dni w miesiącu.

Problemy psychiczne

Przewlekłe zmęczenie często idzie w parze ze stresem. Jeżeli w ostatnim czasie jesteś bardziej zestresowany/zestresowana, Twój organizm będzie odczuwał zmęczenie. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku nerwic lub depresji i całej rzeszy innych zaburzeń psychicznych. Tak jest, choroby psychiczne również manifestują się, między innymi, uczuciem zmęczenia psychicznego. Przykładem niech będzie sytuacja ekstremalna – silny atak paniki. Osoby, które przeszły taki właśnie epizod, po jego zakończeniu są skrajnie zmęczone, potrzebują się wyspać, odpocząć. Analogicznie sytuacja wygląda w przypadku przewlekłego stresu. Różnica między przewlekłym atakiem paniki a przewlekłym stresem leży w nasileniu objawów i rozłożeniu ich w czasie. Dlatego przy przewlekłym stresie nie jesteś wyczerpany w taki sposób, że zasypiasz i nie ma z Tobą kontaktu, ale czujesz się zmęczony w sposób ciągły.

Zaburzenia hormonalne

Hormony odgrywają w organizmie kluczową rolę, regulują metabolizm każdej komórki w ciele. Nie dziwi więc fakt, że zaburzenia w gospodarce hormonalnej objawiają się, między innymi, przewlekłym zmęczeniem. O jakich hormonach mówię? Generalnie o wszystkich… Na pierwszy ogień niech pójdą hormony nadnerczy – w przypadku ich niedoboru stwierdza się tak zwany zespół Addisona (na ten temat poczytaj TUTAJ). Kolejna w kolejce jest tarczyca, o której każdy myśli w pierwszej kolejności, gdyż rzeczywiście w przypadku niedoczynności tarczycy zmęczenie jest jednym z głównych objawów. Na temat tarczycy odsyłam Ciebie TUTAJ (kliknij link) – jest to bardzo fajny blog o tematyce endokrynologicznej, polecam. Kolejnym ważnym zaburzeniem endokrynologicznym, rzekłbym zmorą naszych czasów, jest cukrzyca typu 2, która jest typowo związana z nieprawidłowym stylem życia, a przede wszystkim z dietą. Tutaj również odsyłam Was na wyżej wspomniany blog (kliknij TUTAJ).

Zła dieta

Moja historia – jeżeli chodzi o dietę, to jestem z nią na bakier. Zdarzają się okresy, że odżywiam się zdrowo, ale bywa też, że odżywiam się beznadziejnie. Niestety, taki paskudny charakter. Jednak jedno jest pewne, gdy jem zdrowiej, czyli ograniczam cukry proste, słodycze, jem więcej warzyw i owoców, czuję się wyśmienicie, z całkowicie naładowanymi akumulatorami. Natomiast gdy tylko zaczynam pożerać więcej chipsów, słodyczy, jadam nieregularnie i niezdrowo, czuję się zmęczony. Tyle w tym temacie, a wnioski pewnie wysuniesz sam 😊

Sen, chrapanie i bezdech senny

Oczywiście, że zaburzenia snu, chrapanie i bezdech senny powodują przewlekłe zmęczenie. Przyczyna jest jak najbardziej zrozumiała. Sen, na który przeznaczamy średnio 1/3 naszego życia, został tak „wymyślony”, by regenerować Twoje Ciało. W sytuacji gdy sen w swojej misternej strukturze zostaje zaburzony, Twój organizm nie regeneruje się należycie. Każde zakłócenie snu zaburza jego cykle, nie pozwalając Ci zejść do najgłębszej fazy snu, w której nasze ciało wypoczywa, relaksuje się. Zaburzenia snu, o których tu piszę, działają trochę jak noworodek, który budzi się kilka razy w nocy. Różnica polega na tym, że wspomniane dziecko w najgorszym wypadku może obudzi Cię z 5–7 razy w trakcie snu. Dużo? W przypadku bezdechu sennego Twój sen może być fragmentowany/przerywany aż od 5 do 80 razy na godzinę snu. Jeżeli śpisz około 8 godzin, to ilość takich mikrowybudzeń waha się od 40 do 1600 (to już jest przypadek ekstremalny). Mikrowybudzenia, o których piszę, często są nieświadome. (Dlaczego człowiek chrapie? – LINK)

Dodatkowo, gdy w parze jedna osoba chrapie i ma bezdech senny, to partner również ma duży problem. Wiemy doskonale, że dźwięk chrapania do kojąco-usypiających nie należy.

Inne choroby

Powoli kończąc ten artykuł, należy wspomnieć o innych chorobach, w przypadku których przewlekłe zmęczenie stanowi jeden z głównych objawów. Piszę o schorzeniach najczęstszych, gdyż nie sposób tu zawrzeć wszystkich chorób, w których zmęczenie może dominować. Mogą to być infekcje wirusowe, bakteryjne, pasożytnicze. Istnieje grupa kilku chorób infekcyjnych, które w swoim przebiegu objawiają się przewlekłym zmęczeniem. Zaliczamy do nich mononukleozę zakaźną, czyli chorobę wywołaną wirusem EBV (Epstein-Barr Virus). W przebiegu choroby, po ustąpieniu jej objawów ostrych (ból gardła, powiększone węzły chłonne, gorączka), pozostaje tak zwany zespół przewlekłego zmęczenia, który może utrzymywać się przez długi czas. Inna choroba to borelioza (wywołana przez bakterię Borrelia burgdorferi), czyli bakteryjna choroba odkleszczowa. Kolejna przypadłość to odzwierzęca toksoplazma (więcej informacji znajdziesz TUTAJ)

Podsumowanie

Jak widzisz, mimo że nie rozpisywałem się znacznie nad każdym zagadnieniem, artykuł jest dość obszerny. Od razu zaznaczam, że tekst ten nie wyczerpuje w pełni tematu i będę zdecydowanie do niego wracał. Zmęczenie, poza tym, że jest irytujące, powoduje, że nie możemy cieszyć się życiem w pełni. Wiemy już, że wyspany może więcej, więc dodam, że wypoczęty może najwięcej.

Słuchaj mam dla Ciebie
PREZENT.

Pobierz DARMOWY pdf w którym znajdziesz: 

 

 

  • TEST CHRAPACZA – który oceni ryzyko występowania problemów z chrapaniem i bezdechu sennego. 
  • FRAGMENT mojego poradnik ” Przestań Chrapać! Plan Działania w 3 Krokach” 
  •  Dzięki tym kilku stroną będziesz wiedział czy chrapanie jest dla Ciebie Groźne