9 Objawów bezdechu sennego, o których nie słyszałeś

Bezdech senny i chrapanie to niebezpieczne schorzenia, które można by nazwać „głośnymi i niedocenionymi zabójcami”. Niestety cały problem polega na tym, że bardzo trudno je samodzielnie zdiagnozować, zwłaszcza jeżeli chodzi o bezdech senny. Bez wykonania poligrafii snu lub polisomnografii właściwie nie ma sposobności zdiagnozować bezdechu sennego. W przypadku chrapania sprawa jest znacznie prostsza.

W związku z powyższym znaczna część ludzi nawet nie wie, że choruje na obturacyjny lub centralny bezdech senny. Poniżej znajdziesz 9 objawów, które powinny Cię zastanowić i zmotywować do podjęcia dalszych kroków dla lepszego zdrowia, samopoczucia i witalności.

Głośne chrapanie – lekceważony objaw bezdechu sennego

Chrapanie jest często traktowane jako norma, zwłaszcza u mężczyzn. W kulturze masowej, a nawet w rozmowach przy rodzinnym stole lubimy się ponabijać z członków rodziny, którzy chrapią. Tymczasem w przypadku chrapacza ten hałas to wołanie o pomoc. Dlaczego? Otóż u osoby cierpiącej na bezdech senny występują przerwy w oddychaniu. Takich przerw na godzinę snu może wystąpić od 10 do nawet 80, czas ich trwania jest mocno zróżnicowany, przy czym im więcej przerw w oddychaniu, tym bardziej niebezpieczny staje się bezdech senny. W takim przypadku chrapanie to momenty, w których ciało chrapacza może nabrać powietrza i uzupełnić braki tlenu.

W tym miejscu mam do Ciebie prośbę w imieniu wszystkich chrapaczy świata. Gdy następnym razem zauważysz, że ktoś z Twoich bliskich „głośno śpi”, zaproponuj mu odwiedziny serwisu czasnaspanie.pl. W ten sposób ta osoba dowie się, co zrobić, i jak zadbać o swoje zdrowie i życie.

Nocne oddawanie moczu – nykturia

Częste oddawanie moczu w nocy, czyli nykturia, to powszechny problem zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Nierzadko w przypadku mężczyzn winę zrzuca się na przerost prostaty, natomiast u kobiet lekarze twierdzą, że problem jest związany z zaawansowanym wiekiem lub problemami ginekologicznymi.

Lekarz rodzinny uzbrojony w przekonania jak powyżej kieruje pacjenta z problemem nykturii do urologa, ginekologa, a czasami nawet do kardiologa, podejrzewając niewydolność serca. Jednak rzadko medycy wiążą ten problem z zaburzeniami snu, na przykład z bezdechem sennym. A warto o nim pamiętać, ponieważ badania pokazują, że w trakcie prawidłowego leczenia bezdechu sennego znacząco zmniejsza się liczba wizyt w toalecie w nocy.

Jak to się dzieje? Już spieszę z odpowiedzią. W przypadku bezdechu sennego spada wysycenie krwi tlenem z jednoczesnym wzrostem ciśnienia tętniczego krwi oraz tętna. Pod wpływem dodatkowego obciążenia serce (które „myśli”, że organizm jest przewodniony) wytwarza specjalny hormon (hormon BNP) przeciwdziałający przewodnieniu organizmu. Na skutek działania tego białka nerki przefiltrowują więcej płynów. Gdy narządy te wydajniej pracują, to wydalają więcej moczu, przez co w nocy częściej musisz odwiedzać toaletę. Zapamiętaj, więcej niż jedna wizyta w toalecie w nocy to niepokojący objaw, a jeżeli dodatkowo chrapiesz, to pomyśl o zbadaniu się pod kątem bezdechu sennego.

Ból i suchość gardła

Jako laryngolog często spotykam się z pacjentami, którzy zgłaszają przewlekłe bóle gardła z towarzyszącym uczuciem kluchy w gardle, drapaniem i suchością gardła. Podczas rozmowy nierzadko dowiaduję się, że pacjent z tymi objawami dodatkowo chrapie. Jak to się dzieje?

Podczas chrapania najczęściej oddychasz przez usta, co nie jest prawidłowe. Oddychając przez nos, powietrze ulega nawilżeniu, oczyszczeniu i ogrzaniu. W przypadku oddychania przez usta te czynności są pomijane, wskutek czego zimne, suche i zanieczyszczone powietrze wysusza śluzówkę jamy ustnej i gardła. W efekcie powstaje stan zapalny z towarzyszącym obrzękiem i zaczerwienieniem. Długo utrzymujący się stan zapalny powoduje przerosty języczka i łuków podniebiennych skutkujących nasileniem chrapania i możliwością wystąpienia lub pogorszenia bezdechu sennego.

Gdy do takiego przewlekłego stanu dojdzie ostra infekcja górnych dróg oddechowych, możesz rano obudzić się z obrzękiem języczka, co jest bardzo nieprzyjemnym doznaniem.

Depresja

Poczucie przewlekłego zmęczenia, bezsenność, zaburzenia nastroju, rozdrażnienie emocjonalne, bóle głowy – objawy te można uznać za wspólne dla depresji i bezdechu sennego. Brak dowodów na to, że bezdech senny jest bezpośrednią przyczyną depresji, natomiast udowodniono występowanie bezdechu sennego przed jej rozwinięciem się. A to już może świadczyć o pośrednim wpływie zaburzeń snu pod postacią chrapania i bezdechu sennego na rozwój depresji.

Uważa się, że w przypadku wystąpienia powyższych objawów połączonych ze stwierdzonym chrapaniem należy rozpocząć diagnostykę od poligrafii lub polisomnografii. Po wykluczeniu bezdechu sennego dalsza diagnostyka powinna być prowadzona przez specjalistę zdrowia psychicznego.

Bóle głowy

Częstym objawem bezdechu sennego są poranne bóle głowy opisywane przez pacjentów jako krótkotrwałe (do 30 minut), o charakterze ucisku całej głowy, powtarzające się nawet do 15 dni na miesiąc. W tym miejscu dodam od siebie, że pacjenci, których leczę z powodu bezdechu sennego ,rzeczywiście często skarżą się na występowanie bólów głowy.

Istnieje kilka teorii na temat powstawania takich bólów. Jedna z nich głosi, że tworzą się na skutek obniżenia utlenowania krwi i podwyższenia stężenia dwutlenku węgla. Te zmiany prowadzą do zakwaszenia krwi, czego układ nerwowy bardzo nie lubi.

Jedną z charakterystycznych cech bólów głowy w tym przypadku jest fakt, że ustępują po około 72 godzinach zastosowania terapii bezdechu sennego pod postacią protezy powietrznej CPAP.

Bezsenność a chrapanie / bezdech senny

Ogromna liczba ludzi w dzisiejszych czasach cierpi z powodu bezsenności. Spowodowane jest to głównie zmianą stylu życia oraz marginalizowaniem znaczenia prawidłowego snu dla zdrowia. Jest to jednak kwestia do poruszenia w odrębnym artykule. Tym razem chcę się skupić na wpływie chrapania i bezdechu sennego na bezsenność.

Okazuje się, że temat dotyczy nie tylko chrapacza, lecz także jego współspacza. Towarzysze snu przez głośne chrapanie partnera zdecydowanie za często mają problemy z bezsennością i związanymi z nią problemami, jak nasilona senność dzienna czy zaburzenia koncentracji.

Okazuje się, że bezsenność występuje wraz z bezdechem sennym nawet w 60% przypadków. Rzeczywiście, biorąc pod uwagę, że bezdech senny poprzez swoją istotę bezpośrednio zaburza strukturę snu, należy go traktować jako bezpośredni stres dla organizmu. Udowodniono, że stres wpływa na rozwój bezsenności i bezpośrednie pogorszenie jakości Twojego życia.

Zaburzenia łaknienia – rozwój otyłości

W tym przypadku mamy do czynienia z ciekawą zależnością. Wiadome jest, że otyłość powoduje bezdech senny, dlatego często się nam kojarzy, że jest to choroba dotykająca głównie osoby otyłe. Oczywiście jest to nieprawda, ponieważ również szczupłe, a nawet wysportowane osoby chorują na bezdech senny, chociaż rzadziej.

Z drugiej strony bezdech senny sam w sobie powoduje zaburzenia łaknienia skutkujące rozwojem otyłości. Bardzo niepokojąca wiadomość, prawda?

Wszystko przez leptynę, czyli tak zwany hormon sytości. Hormon ten, produkowany przez tkankę tłuszczową, informuje ośrodek sytości w mózgu o tym, że się najedliśmy. Bezdech senny powoduje, że receptory w mózgu zostają zablokowane, przez co nasze łaknienie nie jest hamowane jak u zdrowej osoby.

Gdy jesteś otyły, Twoja tkanka tłuszczowa produkuje tak dużo leptyny, że receptory są niewrażliwe na jej działanie. Tak samo jak przy cukrzycy typu drugiego receptory nie reagują na insulinę.

Tak tworzy się zamknięty krąg zdarzeń, który jest trudny do przerwania. Dobra informacja jest taka, że w przypadku prawidłowego leczenia bezdechu sennego oraz pomocy dietetyka problem może zostać ograniczony lub rozwiązany.

Nadciśnienie tętnicze

Gdy leczysz się z powodu nadciśnienia tętniczego i ogromna ilość leków nie działa - lekarz skieruje Cię na diagnostykę bezdechu sennego. Jest to konieczne, ponieważ wskutek conocnej walki o każdy oddech Twój organizm nastawia się na walkę o życie. Taki stres aktywuje w Twoim ciele układ współczulny, czyli system „walcz i uciekaj”. Hormony, które wytwarza, to głównie kortyzol, adrenalina i noradrenalina. Jak sam widzisz, nazwy te kojarzą się z walką.

Na skutek działania opisanego wyżej układu Twoje naczynia ulegają skurczeniu, a ciśnienie się podwyższa. Najgorsze jest to, że w ciągu dnia, kiedy oddychasz już prawidłowo, działanie układu współczulnego utrzymuje się. To powoduje podwyższone ciśnienie tętnicze.

Organizm uspakaja się dopiero wtedy, gdy oddychasz normalnie w nocy, co możesz osiągnąć poprzez leczenie operacyjne lub protezę powietrzną CPAP. Po prawidłowym leczeniu oddech w nocy wraca do normy, układ współczulny nocą ogranicza swoje działanie, natomiast Ty bierzesz mniej leków i masz lepsze wartości ciśnienia tętniczego.

Więcej informacji o wpływie bezdechu sennego na nadciśnienie tętnicze (link)

Zaburzenia pamięci, trudności w uczeniu się i przewlekłe zmęczenie

Mózg to jeden z najważniejszych organów w naszym ciele, zużywa ogromne ilości tlenu i glukozy. Do prawidłowego funkcjonowania niezbędne są mu wypoczynek i „posprzątanie” informacji w nim zawartych. By takie „porządkowanie” było możliwe, niezbędny jest prawidłowy sen.

U pacjentów z bezdechem sennym dostawy tlenu do mózgu są ograniczone. nie ma możliwości „uporządkowania” danych przez ciągłe przerwy we śnie zaburzające jego fazy. W związku z tym faktem funkcje mózgu nie działają tak, jak powinny.

Skoro mózg nie ma wystarczająco dużo energii ani odpoczynku, to ogranicza działanie w zakresie, na który może sobie pozwolić w celu przetrwania. Umówmy się: by przetrwać/przeżyć, pamięć, uczenie się czy uczucie witalności nie są aż tak potrzebne. W przeciwieństwie do kontroli na oddychaniem, biciem serca i wieloma innymi procesami, bez których organizm by zginął.

Podsumowanie

Sam widzisz jak dużo problemów zdrowotnych w sposób pośredni lub bezpośredni może być związanych z bezdechem sennym. Dlatego warto rozważyć rozszerzenie diagnostyki o badanie poligraficzne lub polisomnograficzne snu. W obecnych czasach jest to dużo prostsze niż kilka lat temu. Wskutek rozwoju telemedycyny możliwe jest wykonanie badania w domu za pomocą kilku kliknięć w oknie przeglądarki internetowej (ZOBACZ). Pamiętaj – wyspany możesz więcej!

Słuchaj mam dla Ciebie
PREZENT.

Pobierz DARMOWY pdf w którym znajdziesz: 

 

 

  • TEST CHRAPACZA – który oceni ryzyko występowania problemów z chrapaniem i bezdechu sennego. 
  • FRAGMENT mojego poradnik ” Przestań Chrapać! Plan Działania w 3 Krokach” 
  •  Dzięki tym kilku stroną będziesz wiedział czy chrapanie jest dla Ciebie Groźne