Dlaczego człowiek chrapie? Poznaj przyczynę nocnego hałasu.

Chrapanie – kto o nim nie słyszał i kto o nim nie wie? Jeżeli czytasz ten artykuł, to na pewno znasz temat. Jeżeli ten problem nie dotyczy ciebie to prawdopodobnie śpisz w jednym domu z osobą, która chrapie. Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego człowiek w ogóle chrapie? Myślisz, że chrapanie to jedynie problem towarzysza lub towarzyszki nocy? Wyobraź sobie, że jest kilka spraw, które nasilają chrapanie. Z tego wpisu dowiesz się również, w jaki sposób chrapanie wpływa na Twoje zdrowie.

Skąd to Chrapanie?

Wiesz, co łączy z chrapaniem dźwięki takie jak: szum ruchliwej ulicy, gwar zatłoczonego biura, warkot silnika samochodu lub szum odkurzacza? Hałas, który wytwarzają. Nie przewidziałeś się, głośność chrapania może osiągać nawet 90 decybeli, czyli może być głośniejsze od odkurzacza. Głośno? Tak myślałem. Uważa się, że dźwięk o natężeniu 30 decybeli potrafi obudzić osoby o niezbyt głębokim śnie, natomiast 90 decybeli może już wybudzić każdego. Trochę przerażająca informacja dla kogoś, kto chce się wyspać, a jego druga połówka chrapie.

Skąd w takim razie bierze się ten potworny, rozbudzający dźwięk? By odpowiedzieć na to pytanie, posłużę się kilkoma nazwami anatomicznymi. Nie przejmuj się, jeżeli nie słyszałeś o jakiejś z nich, po kliknięciu w nieznane hasło wyskoczy Ci okienko z opisem na Wikipedii. Do struktur anatomicznych grających przeraźliwą nocną muzykę należą podniebienie miękkie łuki podniebienne przednie i tylne, migdałki podniebienne, nasada języka, nagłośnia, ściany gardła, śluzówka nosa, małżowiny nosowe oraz przegroda nosa. Każda z tych struktur występuje w zdrowym organizmie i najczęściej nie sprawiają problemów do czasu, gdy nie zaczną drgać i obrzękać.

Jak powstaje dźwięk chrapania

Tutaj dochodzimy do sedna problemu. Chrapanie jest to dźwięk powstający na skutek drgania struktur anatomicznych wymienionych powyżej (oprócz przegrody nosowej, małżowin nosowych, śluzówki nosa – one akurat wpływają na chrapanie w inny sposób – czytaj dalej). Drgające struktury wytwarzają dźwięk, a każdy wdech wzmaga drgania, co przekłada się na jeszcze głośniejsze chrapanie.  Możesz teraz pomyśleć – „Chwila doktorku! Przecież sam pisałeś, że to normalne, zdrowe struktury anatomiczne. Dlaczego niektórzy chrapią a inni nie?” Już śpieszę z odpowiedzią.

Podczas zapadania w sen normalne jest, że większość mięśni śpiącego ciała ulega relaksacji, co przyczynia się do ich regeneracji. Wiotkie mięśnie nie stanowią rusztowania dla tkanek gardła oraz okolic powyżej krtanią (te okolice nie mają rusztowania pod postacią chrząstek – tak jak tchawica), co powoduje ich częściowe lub całkowite zapadnięcie się. Gdy górne drogi oddechowe ulegają zapadaniu, to przepływ powietrza w ich obrębie staje się szybszy i mówimy wtedy o turbulentnym przepływie powietrza. Wszystko to razem wprawia tkanki w drgania. Problem polega na tym, że u niektórych relaksacja opisanych mięśni jest większa niż u innych. Już się pewnie domyślasz, że osoby z tendencją do większej relaksacji mięśni częściej chrapią. Najgorsze jest to, że w miarę coraz częstszego chrapania tkanki górnych dróg oddechowych ulegają przebudowie, co nasila chrapanie. Mamy do czynienia z błędnym kołem, które należy, jak najszybciej przerwać by nie było coraz gorzej.

Co sprawia, że chrapiesz?

Istnieją schorzenia laryngologiczne, które powodują chrapanie. Z pewnością słyszałeś już o każdym z nich. Wymieniane są często jednym tchem przez każdego, kto chrapie i szuka pomocy. Do tych chorób zaliczamy – skrzywienie przegrody nosa, przerośnięte małżowiny nosowe, polipy nosa i zatok, przerost migdałków podniebiennych i migdałka gardłowego, przerośnięte i wiotkie podniebienie miękkie.

Jeżeli masz świadomość występowania powyższych schorzeń, koniecznie udaj się do laryngologa. Jeśli laryngolog lub pulmonolog wykluczy występowanie u Ciebie bezdechu sennego możliwe, że wyleczysz problem chrapania.

Jeżeli chcesz poznać więcej informacji o przyczynach chrapania czytaj tutaj

Co i dlaczego nasila chrapanie ?

Wiesz już, że chrapanie powstaje na skutek relaksacji mięśni oraz zwężania górnych dróg oddechowych. Istnieje kilka czynników nasilających relaksację mięśni oraz nasilenie zwężenia dróg oddechowych przyczyniających się jednocześnie do nasilenia chrapania. Mam tutaj na myśli sytuację, gdy pewnej pięknej nocy partner lub partnerka budzi Cię potężnym ciosem w „boczek” mówiąc coś w stylu: „Jak ty dzisiaj chrapiesz! Nie wytrzymam!”. Dlaczego tak się dzieje? Przysłowiowy kieliszek wina lub inna miarka czegoś mocniejszego przed snem z pewnością spowoduje większe sensacje dźwiękowe. Zastanów się, czy miewasz tak, że po spożyciu alkoholu przed snem budzisz się rano z uczuciem suszy w ustach większym niż na co dzień?Alkohol właśnie działając rozluźniająco na ducha i ciało powoduje zwiększenie relaksacji mięśni, przez co chrapiesz znacznie mocniej po spożyciu alkoholu. Działanie relaksacyjne podobne do alkoholu mają leki uspokajające, niektóre leki przeciwalergiczne, leki przeciwdepresyjne.

Słuchaj mam dla Ciebie
PREZENT.

Pobierz DARMOWY pdf w którym znajdziesz: 

 

 

  • TEST CHRAPACZA – który oceni ryzyko występowania problemów z chrapaniem i bezdechu sennego. 
  • FRAGMENT mojego poradnik ” Przestań Chrapać! Plan Działania w 3 Krokach” 
  •  Dzięki tym kilku stroną będziesz wiedział czy chrapanie jest dla Ciebie Groźne