Jak zarabiać więcej? – Trzeba się wyspać! FILM

Czy wiesz, że wyspany zarabia więcej? Obejrzyj ten odcinek, a dowiesz się, dlaczego tak jest.

Jedną trzecią swojego życia śpisz. Chrapanie, bezdech senny, bezsenność, stres i wiele innych niszczą Twój sen. Stworzyłem stronę czasnaspanie.pl, bo wierzę, że wyspany może więcej. Nazywam się Robert Wendt, jestem lekarzem otolaryngologiem i wiem, co zrobić, byś w nocy spał lepiej.

Dlaczego wyspany zarabia więcej?

Od jakiegoś czasu zastanawiam się, czy ludzie sukcesu, których znamy z pierwszych stron gazet, wiążą swoje sukcesy w jakimś stopniu z tym, jak śpią. Myślałem, że sam sobie zadawałem takie pytanie, ale okazało się, że nie. Powstało na ten temat kilka badań naukowych, kilka książek nawet i okazuje się, że to, jak śpisz, wpływa na to, czy jesteś bogatszy, czy zarabiasz więcej, czy odnosisz sukcesy w życiu zawodowym. Dlaczego tak jest? Spieszę z wytłumaczeniem.

Wpływ zaburzeń snu na gospodarkę

Jak zaburzenia snu wpływają na światową gospodarkę? Okazuje się, że Amerykanie przeprowadzili autentycznie badania na temat tego, jak zaburzenia snu wpływają na gospodarkę Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Okazało się, że roczne straty gospodarki z tego tytułu to około 35 miliardów. Tak, miliardów dolarów. Zdziwiłem się bardzo. Nie wiem, jak oni to liczą, ale jakoś to policzyli, jest to fakt. Zastanówmy się, dlaczego duże firmy, takie jak Google, Facebook, wiele, wiele innych, wymieniłem te najbardziej znane, kładą bardzo duży nacisk i bardzo duże budżety na to, żeby ich pracownicy mieli jak najbardziej komfortowe warunki pracy. Mają miejsca do spożywania posiłków, specjalne lunche różnego rodzaju, posiadają miejsca relaksu, ciemnię, kapsuły skupienia, różne tego typu rzeczy. Na to idą ogromne pieniądze, jest to ogromna gałąź przemysłu, która funkcjonuje zwłaszcza w przemysłach związanych z informatyką, z nowymi technologiami, ale nie tylko. Mam znajomego, który pracuje w firmie produkującej pewnego rodzaju urządzenia i wiem, że oni też mają zaplanowane takie rzeczy jak przerwa w pracy, dłuższa, lunch jest bardzo rozbudowany, ta pora lunchu to jest taki moment odpoczynku. Także firmy kładą na to bardzo duży nacisk, bo wiedzą, że to poprawnie wpływa na to, w jaki sposób ludzie pracują, jak są kreatywni i ich wyniki tak naprawdę. Niestety mało rzeczy spotyka się na temat snu. Mało jest firm, które przygotowują swoich pracowników do tego, żeby spali lepiej, do tego, by mieli do tego warunki. Tak naprawdę zastanawiam się, czemu pracownicy kreatywni nie powinni mieć wytycznych do tego, jak powinni spać, jak powinni podchodzić do tego snu czy jak powinni dbać o ten sen. To byłoby bardzo dobre. Muszę przyznać, że sam jako gość, który zaczyna zajmować się snem, nie tylko laryngologią i chrapaniem, zostałem zaproszony przez jedną z dużych firm w kujawsko-pomorskim do tego, by przeprowadzić warsztaty dla pracowników na temat higieny snu. Sytuacja była taka, że pracownicy pracują tam na trzy zmiany i trzeba było im jakoś pomóc w tym temacie. Podjąłem tą próbę, dostałem feedback, że jest odzew, że pracownikom się podobało to spotkanie. Mam nadzieję, że wynieśli z tego jak najwięcej. Także jak widzisz, firmy zaczynają o tym myśleć, to może być bardzo ważne.

Jak śpią sławni przedsiębiorcy?

Jak od tematu snu podchodzą sławni, skuteczni przedsiębiorcy? Udało mi się dojść w Internecie do informacji na temat tego, jak deklarują podejście do snu przedsiębiorcy tacy jak Jeff Bezos, Tim Cook, Richard Branson i tego typu przedsiębiorcy. Ustaliłem, że dzielą się oni tak właściwie na dwie grupy. Połowa z nich śpi średnio 7-8 godzin, uważają, że taka długa ilość snu jest dla nich konieczna, bo inaczej oni po prostu nie funkcjonują. Natomiast druga grupa mówi, że śpią po 5-6 godzin. Rekordzistą był, mam tutaj taką sobie notatkę, bodajże Tim Cook z Apple’a, który twierdzi, że śpi tylko 5 godzin i to mu wystarcza w zupełności. Są dwa obozy. Zastanawiasz się, kto przynależy do jakiego obozu. To przedstawię Ci tą informację, ponieważ mam tutaj taką małą ściągę. W grupie pierwszej, czyli w grupie, która musi spać 7-8 godzin i uważa, że to jest po prostu konieczne, jest Jeff Bezos, Arianna Hartington, Warlz Buffet, Oprah Winfrey, Mark Zuckerberg. Oni uważają, że po prostu tyle godzin muszą spać. W drugiej grupie, która rzeczywiście twierdzi, że sen to jest marnotrawstwo czasu, znajdują się Elon Musk, Richard Branson, Tim Cook. Oni uważają, że sen tak naprawdę przeszkadza im w prowadzeniu biznesu. Czy to prawda? No na pewno nie. Wszystko zależy od tego, jaka jest jakość tego snu. O tym będę mówił za chwilę. Ale ja też wychodzę z założenia, że nie zawsze ilość ma znaczenie, ale to, jaka jest jakość tego snu. Jeżeli śpisz głęboko i rzeczywiście zasypiasz, śpisz jak kamień, każdy z cykli snu odbywa się tak jak trzeba, budzisz się wypoczęty i to Ci wystarcza, to nie ma sensu, byś na siłę spał 8 godzin. Natomiast jeżeli próbujesz spać krócej, bo uważasz, że to jest marnotrawstwo czasu, a tak naprawdę funkcjonujesz, jak śpisz 8 godzin, no to też nie ma sensu brnięcie we wstawanie o 5 rano po przespaniu 6 godzin snu. To naprawdę się nie sprawdzi, ale o tym będziemy jeszcze na pewno mówić.

Zalety dobrego snu dla biznesu i pracy zawodowej

Jakie są zalety dobrego snu, które mają duże znaczenie na to, jakim jesteś przedsiębiorcą, biznesmenem, pracownikiem i jakie odnosisz sukcesy zawodowe? Przede wszystkim kreatywność. Osoba niewyspana nie będzie kreatywna. Spotkałem nawet takie stwierdzenie, że zmęczone sny to zmęczone pomysły, czy jakoś tak. Otóż o co chodzi? Jeżeli nie śpisz odpowiednio, jeżeli Twój sen nie jest wystarczająco głęboki, nie jest wystarczająco poukładany, nie zachodzą wszystkie fazy snu, które powinny zajść podczas tego snu, a zwłaszcza faza REM, która następuje po 4 pierwszych fazach snu, to po prostu Twój mózg dosłownie nie łączy faktów tak jak powinien. To właśnie podczas snu powstają połączenia nerwowe w Twoim mózgu, które zapewniają to, że cały zasób informacji, który zbierasz przez całe życie, czyli wszystko to, co przeczytasz, wszystko to, co zobaczysz, wszystko to, czego doznasz, łączy się w jakąś logiczną całość i nigdy nie wiesz, kiedy nagle spotkanie sprzed 10 lat wpłynie na to, jaką podejmiesz decyzję biznesową w dniu dzisiejszym. Ale to właśnie wszystko układa się w momencie, gdy śpisz. Zwłaszcza w fazie snu REM, który jest po prostu rollercoasterem. I to jest bardzo ważne w biznesie. Myślę, że każdy biznesmen się ze mną zgodzi. 

Kolejna sprawa to krytyczne myślenie. Krytyczne myślenie jest ważne w każdej dziedzinie naszego życia. Myślę, że w biznesie, w pracy, w życiu zawodowym jest jeszcze bardziej ważne. Po prostu kiedy jesteś niewyspany, Twój mózg nie łączy faktów odpowiednio. Twój refleks się pogarsza, nie reagujesz odpowiednio szybko na informacje dopływające ze świata i po prostu możliwe, że przeoczysz z tego powodu okazje, które nasuwa Ci los, życie. To również w biznesie myślę, że jest bardzo ważne i przyczynia się do tego, że zarabiasz więcej.

Kolejna bardzo ważna sprawa, bez tego właściwie ciężko funkcjonować w ogóle w życiu, nie tylko w biznesie i przedsiębiorczości, chodzi o pamięć i koncentrację. Bo przecież wiemy, że jeżeli jesteśmy niewyspani, bo każdy z nas się nie wyspał raz albo zarwał jedną noc lub drugą, wiadomo, że wtedy skoncentrowanie się na jakiejś rzeczy jest bardzo trudne. Raczej wolimy wtedy lekkie, łatwe i przyjemne sytuacje. Nie chcemy się skupiać na jakichś trudnych sytuacjach, trudnych zadaniach, które na nas czekają. Wolimy sobie usiąść, obejrzeć serial lub poczytać coś głupiego. Byle to nie było nic angażującego. To wszystko właśnie dlatego, że Twój mózg odpowiednio nie odpoczywa. 

Kolejna sprawa, nastrój. Nastrój jest tym, co nas tworzy tak naprawdę. Jeżeli masz zły nastrój, bo jesteś niewyspany, wiadomo, że relacje rodzinne, relacje w pracy, relacje biznesowe, no nie będą prawidłowe. Posunąłbym się nawet do stwierdzenia, że jeżeli się nie wyspałeś i Twój nastrój na tym ucierpiał, to na pewno odwołałbym różne zdarzenia z mojego życia, takie jak rozmowa z klientem na temat podpisania umowy, rozmowa z kontrahentami, rozmowa z pracownikami, pracowników z szefami. To są takie rzeczy, które, jak masz zły nastrój, bo się nie wyspałeś, po prostu mogą nie wypalić, a już na pewno możesz nie dać dobrego wrażenia, które jest potrzebne w kontaktach z innymi.

To płynnie przechodzi do kolejnej sprawy, która jest bardzo ważna w biznesie, a na którą wpływa sen. Relacje z innymi ludźmi. Praca, biznes, spotkania w szkole, właściwie wszystko, co nas otacza, to są tak naprawdę relacje. To relacje warunkują to, czy osiągniesz sukces w tej czy innej dziedzinie życia, natomiast długi sen, chociażby przez to, że wpływa na Twój nastrój, wpływa też na to, jak budujesz te relacje. Zły humor, sfrustrowanie, zmęczenie, zwykła złość na to, że po prostu jesteś niewyspany i rozgoryczony, powoduje, że nie jesteś w stanie budować tego networkingu, który jest potrzebny tak naprawdę w rozwijaniu swojego przedsiębiorstwa, biznesu.

Jak ważna jest długość i jakość snu?

Parę minut temu mówiłem o tym, że tak naprawdę moim zdaniem nie liczy to to ile śpisz, ale jak śpisz. Dlaczego? Już Ci tłumaczę. Widzisz, była grupa przedsiębiorców, którzy uważali, że muszą spać 8 godzin, a druga grupa uważała, że sen jest w ogóle bez sensu, jest niepotrzebny i śpią tylko tyle, ile muszą, czyli tam 5 do 6 godzin. Ja funkcjonuję tak, że śpię najczęściej 6 godzin. To jest moja miara snu, ale to musi być sen naprawdę jakościowy. Od czasu, gdy mam dzieci, no naprawdę ten sen nie jest taki jakościowy, dlatego 6 godzin mi nie wystarcza, ale jak tylko dzieci śpią super i ja śpię super, to właściwie nieważne, jak nastawię budzik, po 6 godzinach się budzę bez niczego i jestem wyspany, i funkcjonuję super. I tak myślę, i wiem, że ma to znaczenie, i wiem, że są na to badania, że jakość snu jest bardzo ważna, nawet ważniejsza niż ilość snu i o tym na pewno będę jeszcze mówił. 

Sen składa się z cykli. Na każdy cykl jest 5 faz snu. 4 fazy snu, które są od najpłytszej do najgłębszej, oraz faza snu REM. Tych cykli w ciągu snu, żebyś czuł się wyspany i żebyś funkcjonował prawidłowo, by Twój rytm dobowy był taki jak trzeba, powinno być od no 4 do 6, zgodnie z tym, co mona znaleźć w różnych publikacjach. Każdy z tych cykli trwa półtorej godziny, tak? I teraz tak, jeżeli jesteś osobą, której wystarcza 4 cykle snu, pełne 4 cykle snu i one będą niezaburzone, to będziesz funkcjonował super nawet po przespaniu 6 godzin snu. Natomiast jeżeli jesteś typem osoby, czyli masz taki chronotyp, o tym będę mówił później, gdzie te 6 godzin snu, te 4 cykle to jest za mało, potrzebujesz ich więcej, by Twój organizm się zregenerował, by informacje się poukładały w mózgu, to wtedy po prostu śpisz 8 godzin, czyli tych cykli masz 7, a nawet 8. I to jest bardzo ważna sprawa, jeżeli chodzi o to, o czym mówię, czyli o jakość tego snu, a nie ilość. 

Pamiętaj, wyspany może więcej i zarabia więcej. Jeżeli masz jakieś pytania na temat Twojego snu i chciałbyś rozwiązać swój problem, zachęcam Cię do kontaktu poprzez komentarze pod tym filmem albo poprzez maila załączonego do informacji na moim kanale.

Słuchaj mam dla Ciebie
PREZENT.

Pobierz DARMOWY pdf w którym znajdziesz: 

 

 

  • TEST CHRAPACZA – który oceni ryzyko występowania problemów z chrapaniem i bezdechu sennego. 
  • FRAGMENT mojego poradnik ” Przestań Chrapać! Plan Działania w 3 Krokach” 
  •  Dzięki tym kilku stroną będziesz wiedział czy chrapanie jest dla Ciebie Groźne