Desnoran Na Chrapanie – Czy To Działa?

Często gdy rozmawiam z pacjentami cierpiącymi na chrapanie lub bezdech senny, spotykam się z pytaniem na temat Desnoranu lub środków podobnych, które przedstawiane są jako leki zwalczające chrapanie lub bezdech senny. Dzisiaj chciałbym rozpracować na czynniki pierwsze akurat Desnoran, który okazuje się bardzo popularny w wynikach wyszukiwania w Google, co niejako świadczy o popularności tego specyfiku. 

Co to jest Desnoran?

Na początek sprawdźmy, czym jest Desnoran. Jest to aerozol, który stosujemy do nosa. Ważna rzecz, która rzuciła się od razu w oczy, to informacja, że to jest wyrób medyczny  (a nie lek). Producent ostrzega również, że nie jest to produkt przeznaczony do leczenia bezdechu sennego. To bardzo ważne, pacjenci często pytają o to, czy można używać Desnoran do leczenia bezdechu sennego – Otóż, nie można. 

W środku znajdziemy buteleczkę z atomizerem, jest to typowa postać leków donosowych. Zobaczmy, co jest napisane w ulotce na temat Desnoranu. W oczy rzuca się, że nie jest to typowa ulotka  do jakiej przywykliśmy w przypadku leków. Ulotka na temat Desnoranu jest, krótka i zawiera niewiele informacji. Co producent pisze na temat tego wyrobu? 

  • Desnoran usuwa przyczyny chrapania. 
  • To wyrób medyczny w postaci spreju przeznaczonego do podawania do nosa. Desnoran nawilża i zmiękcza błonę śluzową oraz poprawia napięcie tkanek gardła. Dzięki takiemu działaniu wyrób medyczny Desnoran ułatwia przepływa powietrza przez drogi oddechowe, niwelując wibracje i usuwając odgłos chrapania. 

Desnoran – skład wyrobu medycznego. 

Zobaczmy, jaki jest Desnoranu. Ten wyrób medyczny składa się z : wody oczyszczonej, chlorku sodu, glicerolu,  polisorbantu 80, sorbinianu potasu, disodu edytynianu. Analizując skład Desnoranu, woda oczyszczona oraz chlorek sodu, jest to tak zwana sól fizjologiczna. Chociaż brak tu informacji na temat stężenia chlorku sodu w tym roztworze. W przypadku soli fizjologicznej powinno to być 0,9% chlorku sodu.  

Czy chlorek sodu i woda oczyszczona mają jakieś działanie? Owszem, często używamy takiej substancji pod postacią aerozolu  do nosa. Ma ona za zadanie nawilżać oraz oczyszczać śluzówkę nosa.Taka toaleta jam nosa pomaga w różnych schorzeniach nosa. Każda mama i każdy tata na pewno nie raz stosował taki roztwór u swoich dzieci.

W dalszej części ulotki producenci piszą o glicerolu. Glicerol jest to taka substancja chemiczna, która ma za zadanie utrzymać nawilżenie błony śluzowej. Jest to gęsta ciecz, która rzeczywiście nawilża w jakimś stopniu śluzówkę nosa w tym przypadku. I rzeczywiście jako laryngolodzy czasami używamy substancji z glicerolem w celu nawilżenia nosa. 

Kolejne substancje, które wchodzą w skład tego wyrobu medycznego, to polisorbant 80 oraz sorbinian potasu. Na temat tych substancji nie znalazłem zbyt dużo informacji. Jedna, która rzuca się w oczy to fakt, że jest to substancja konserwująca żywność. Najczęściej stosowana w przypadku lodów, którym nadaje odpowiednią strukturę.

Czy są dowody na skuteczność Desnoranu ? 

Poszukałem również badań klinicznych na temat skuteczności substancji użytych w Desnoranie, w przypadku leczeniu chrapania . Udało mi się znaleźć jedno badanie, w którym sprawdzono skuteczność wyrobu medycznego o podobny składzie – wyrób ten nazywał się Sonarex . Była to mieszanka o bardzo zbliżonym składzie jak Desnoran, składa się również z polisorbantu 80. Badania przeprowadzono w latach osiemdziesiątych na psach.

Badacze sprawdzali, jaka jest różnica w oporze w drogach oddechowych przed zastosowaniem Sonarexu oraz po zastosowaniu. Porównywano to również do soli filologicznej. Badacze opisują, że ta substancja, zawarta w Sonarexie, zmniejsza w jakiś sposób opór dróg oddechowych. I to jest jedyna informacja, jaką znalazłem. Nie ma tam informacji, na jakiej grupie zwierząt działa ten specyfik, czy w ogóle działa na ludzi?

Na stronie producent powołuje się na badania marketingowe, które w żadnym wypadku nie są wiarygodnym źródłem informacji naukowej. 

Sposób działania Desnoranu. 

Jeżeli opierać się na informacjach zawartych w ulotce produktu Desnoran, wyrób ten głównie nawilża śluzówkę nosa. Takie działanie rzeczywiście w jakimś stopniu może przyczynić się do zmniejszenia problemów z chrapaniem. I tutaj rzeczywiście ciężko się kłócić, ponieważ zawarte są tutaj substancje, których laryngolodzy używają w celu nawilżenia śluzówki nosa.

Natomiast istnieją wątpliwości, jeżeli chodzi o pozostałe składniki, takie jak polisorbant i reszta konserwantów, o których mówiłem wcześniej. Czy one rzeczywiście mają działanie jakie przypisuje im producent? Czy poprzez usztywnienie śluzówki gardła, zapobiegają chrapaniu?

Dowodów na to nie ma. Wiemy na pewno że te substancje dobrze wpływają na strukturę lodów. Ale niestety nie znalazłem żadnych innych wiarygodnych wniosków. Idąc tym tropem, można by założyć, że jedząc lody włoskie, rzeczywiście pozbylibyśmy się chrapania. Czy tędy droga? Niestety nie jestem przekonany. 

Czy polecam Desnoran? 

W związku z brakiem informacji klinicznych popartych odpowiednimi badaniami, nie mogę jako lekarz polecać produktu medycznego Desnoran. Chciałbym, żeby to było takie proste, niestety nie zawsze takie jest. Oczywiście w sytuacjach, kiedy czujesz suchość w nosie, to ten produkt może pomóc. Produkt zarzuty przed snem spowoduje, że błona śluzowa jam nosa będzie wilgotna. To z kolei może w jakiś sposób ograniczyć chrapanie.

Na pewno mogę powiedzieć, że są sytuacje, w których kategorycznie odradzam tego typu środków. Jakie to są sytuacje? Już mówię. Przede wszystkim jeżeli ktoś zauważył, że ma przerwy w oddychaniu w czasie snu, to może sugerować bezdech senny (Objawy bezdechu sennego). Jak ostrzega producent, Desnoran to nie jest to środek przeznaczony do leczenia bezdechu sennego.

W przypadku podejrzenia bezdechu sennego należy się bezwzględnie zgłosić do lekarza. Jeżeli jesteś otyły, ważysz bardzo dużo kilogramów, to prawdopodobieństwo, że Desnoran pomoże Ci na chrapanie, jest nikłe. W tej sytuacji warto również udać się do specjalisty. Lekarze którzy zajmują się leczeniem chrapanie i bezdechu sennego to laryngolodzy, pulmonolodzy, pomoże też dietetyk.

Jeżeli wiesz, że masz skrzywioną przegrodę nosa, przerośnięte migdałki, polipy jam nosa lepiej udaj się do lekarza. W takich sytuacjach Desnoran nie pomoże. W przypadku gdy stosujesz Desnoran (jak zaleca producent) przez 14 dni, a mimo to chrapanie nie ustępuje – udaj się do lekarza.

Na koniec mogę powiedzieć, że leczenie chrapania nie jest tak proste, że wystarczy podać aerozol do nosa i rozwiązać problem. Pamiętaj, że warto zgłosić się do specjalisty, który przeprowadzi Cię przez cały proces diagnostyki i leczenia. Natomiast jeżeli stosowałeś Desnoran i on przyniósł ulgę i pomógł Ci, zachęcam do komentowania, opisania Twojego przypadku.

Dlaczego Trzeba leczyć Chrapanie?

Nie chodzi wyłącznie o „marudzenie” partnera/partnerki.
 
-> Rozwiąż TEST
-> Policz punkty
->Wysłuchaj omówienia video w którym odpowiem:

Czy chrapanie jest groźne dla Twojego zdrowia i życia” 

 
TEST CHRAPACZA

Test, który odpowie Ci na pytanie: „Czy chrapanie jest groźne dla Twojego zdrowia i życia

Test, który odpowie Ci na pytanie: „Czy chrapanie jest groźne dla Twojego zdrowia i życia