Desnoran Na Chrapanie – Czy To Działa?

Często gdy rozmawiam z pacjentami cierpiącymi na chrapanie lub bezdech senny, spotykam się z pytaniem na temat Desnoranu lub środków podobnych, które przedstawiane są jako leki zwalczające chrapanie lub bezdech senny. Dzisiaj chciałbym rozpracować na czynniki pierwsze akurat Desnoran, który okazuje się bardzo popularny w wynikach wyszukiwania w Google, co niejako świadczy o popularności tego specyfiku. 

Co to jest Desnoran?

Na początek sprawdźmy, czym jest Desnoran. Jest to aerozol, który stosujemy do nosa. Druga ważna rzecz, która mi się rzuciła od razu w oczy, to jest informacja, że to jest wyrób medyczny  (a nie lek). Producent ostrzega również, że nie jest to produkt przeznaczony do leczenia bezdechu sennego. Drodzy Państwo, to bardzo ważne, ponieważ pacjenci często pytają o to, czy można używać Desnoran do leczenia bezdechu sennego - Otóż, nie można. 

W środku znajdziemy buteleczkę z atomizerem, jest to typowa postać leków donosowych. Zobaczmy, co jest napisane w ulotce na temat Desnoranu. W oczy rzuca się, że nie jest to typowa ulotka  do jakiej przywykliśmy w przypadku leków. Ulotka na temat Desnoranu jest, krótka i zawiera niewiele informacji. Co producent pisze na temat tego wyrobu? 

  • Desnoran usuwa przyczyny chrapania. 
  • To wyrób medyczny w postaci spreju przeznaczonego do podawania do nosa. Desnoran nawilża i zmiękcza błonę śluzową oraz poprawia napięcie tkanek gardła. Dzięki takiemu działaniu wyrób medyczny Desnoran ułatwia przepływa powietrza przez drogi oddechowe, niwelując wibracje i usuwając odgłos chrapania. 

Desnoran - skład wyrobu medycznego. 

Zobaczmy, jaki jest Desnoranu. Ten wyrób medyczny składa się z : wody oczyszczonej, chlorku sodu, glicerolu,  polisorbantu 80, sorbinianu potasu, disodu edytynianu. Analizując skład Desnoranu, pierwsze, co warto powiedzieć, to, że woda oczyszczona oraz chlorek sodu, jest to tak zwana sól fizjologiczna - tak myślę, chociaż brak tu informacji na temat stężenia chlorku sodu w tym roztworze, w w przypadku soli fizjologicznej powinno to być 0,9% chlorku sodu.  

Czy chlorek sodu i woda oczyszczona mają jakieś działanie? Owszem, często używamy takiej substancji pod postacią aerozolu  do nosa, która ma za zadanie nawilżać, oczyszczać śluzówkę nosa, dzięki czemu prowadzimy taką toaletę nosa. W przypadku różnych schorzeń myślę, że każda mama, każdy tata swoim dzieciom nie raz wpryskiwał aerozol soli morskiej do nosa w przypadku kataru, lub przeziębienia. 

W dalszej części ulotki producenci piszą o glicerolu. Glicerol jest to taka substancja chemiczna, która ma za zadanie utrzymać nawilżenie błony śluzowej. Jest to gęsta ciecz, która rzeczywiście nawilża w jakimś stopniu śluzówkę nosa w tym przypadku. I rzeczywiście jako laryngolodzy czasami używamy substancji z glicerolem w celu nawilżenia nosa. 

Kolejne substancje, które wchodzą w skład tego wyrobu medycznego, to polisorbant osiemdziesiąt oraz sorbinian potasu. Na temat tych substancji nie znalazłem za dużo informacji, poza takimi, że są to substancje konserwujące, stosowane w produkcji żywności, przede wszystkim lodów, dzięki czemu lody utrzymują gąbczastą i spulchnioną strukturę. I takie jest ich przeznaczenie w przemyśle spożywczym. 

Czy są dowody na skuteczność Desnoranu? 

Poszukałem również badań klinicznych na temat skuteczności substancji użytych w Desnoranie, w przypadku leczeniu chrapania. Udało mi się znaleźć jedno badanie, w którym sprawdzono skuteczność wyrobu medycznego o podobny składzie - wyrób ten nazywał się Sonarex . Była to mieszanka o bardzo zbliżonym składzie jak Desnoran, składa się również z polisorbantu 80. Badania przeprowadzono w latach osiemdziesiątych na psach, Badania sprawdzały, jaka jest różnica w oporze w drogach oddechowych przed zastosowaniem Sonarexu oraz po zastosowaniu. Porównywano to również do soli filologicznej. W tych badaniach opisują, że ta substancja, zawarta w Sonarexie, zmniejsza w jakiś sposób opór dróg oddechowych. I to jest jedyna informacja, jaką znalazłem. Nie ma tam informacji, na jakiej grupie zwierząt działa ten specyfik, czy w ogóle działa na ludzi? Na stronie producent powołuje się na badania marketingowe, które w żadnym wypadku nie są wiarygodnym źródłem informacji naukowej. 

Sposób działania Desnoranu. 

Jeżeli opierać się na informacjach zawartych w ulotce produktu Desnoran, możemy założyć, że rzeczywiście może on działać nawilżająco na śluzówkę nosa, co rzeczywiście w jakimś stopniu może przyczynić się do zmniejszenia problemów z chrapaniem. I tutaj rzeczywiście ciężko się kłócić, ponieważ zawarte są tutaj substancje, takie, których też używamy do nawilżania śluzówki nosa i w przypadku, występowania nieżytu śluzówki nosa, który może powodować zaburzenia drożności nosa.

Natomiast istnieją wątpliwości, jeżeli chodzi o pozostałe składniki, takie jak polisorbant i reszta konserwantów, o których mówiłem wcześniej, czy one rzeczywiście mają takie działanie, o których pisze producent, które polega na usztywnieniu śluzówki gardła, tkanek gardła. 

Jeżeli oprzemy się na tym, że te substancje dobrze wpływają na strukturę lodów, które spożywamy i przełożymy to na struktury w gardle, byłoby to bardzo daleko idące porównanie. Ale niestety nie znalazłem żadnych innych wniosków. Idąc tym tropem, można by założyć, że jedząc lody włoskie, rzeczywiście pozbylibyśmy się chrapania. Czy tędy droga? Niestety nie jestem przekonany. 

Czy polecam Desnoran? 

W związku z brakiem informacji klinicznych popartych odpowiednimi badaniami, które rzeczywiście dałyby mi podstawę do polecenia tego produktu każdemu, kto chrapie, no niestety nie mogę jako lekarz powiedzieć, że to rozwiąże wasze problemy z chrapaniem. 

Chciałbym, żeby to było takie proste, niestety nie zawsze takie jest. Oczywiście w sytuacjach, kiedy rzeczywiście czujecie suchość w nosie i wam to przeszkadza, to ten lek, przed snem zażyty, na pewno spowoduje, że śluzówka nosa będzie nawilżona i w jakimś stopniu na pewne dolegliwości pomoże wam ta substancja. 

Na pewno mogę powiedzieć, że są sytuacje, w których kategorycznie odradzam tego typu środków. Jakie to są sytuacje? Już mówię. Przede wszystkim jeżeli ktoś zauważył, że ma przerwy w oddychaniu w czasie snu, to może sugerować bezdech senny. Jak ostrzega producent, Desnoran to nie jest to środek przeznaczony do leczenia bezdechu sennego. W przypadku podejrzenia bezdechu sennego należy się bezwzględnie zgłosić do lekarza. Jeżeli jesteś otyły, ważysz bardzo dużo kilogramów, to prawdopodobieństwo, że Desnoran pomoże Ci na chrapanie, jest nikłe. W tej sytuacji warto również udać się do specjalisty, na przykład dietetyka i laryngologa lub pulmonologa, który pomoże Ci w leczeniu chrapania i bezdechu sennego. 

Inne sytuacje. Jeżeli wiesz, że masz skrzywioną przegrodę nosa lub przerośnięte migdałki, lub wiesz, że chorujesz na polipy jam nosa, w takich sytuacjach również stosowanie Desnoranu nie przyniesie Ci dużych efektów. I właściwie wszystkie sytuacje, w których chrapanie przewleka się bardzo długo, zastosowałeś ten Desnoran przez parę dni i nie widzisz żadnych efektów, chociaż, jak podaje producent, żeby odnotować efekty, trzeba stosować to czternaście dni, to na pewno myślę, że po tygodniu stosowania, jeżeli nic by nie przynosiło poprawy, nie byłoby lepiej, Twój partner, partnerka informuje Cię, że dalej chrapiesz, mimo że stosujesz produkt leczniczy zgodnie z zaleceniami, zgłoś się do lekarza, który się tym zajmuje - laryngologa lub pulmonologa. 

Na koniec mogę powiedzieć, że leczenie chrapania nie jest tak proste, że wystarczy podać aerozol do nosa i rozwiązać problem. Pamiętaj, że warto zgłosić się do specjalisty, który przeprowadzi Cię przez cały proces diagnostyki i leczenia. Natomiast jeżeli stosowałeś Desnoran i on przyniósł ulgę i pomógł Ci, zachęcam do komentowania, opisania Twojego przypadku.

Słuchaj mam dla Ciebie
PREZENT.

Pobierz DARMOWY pdf w którym znajdziesz: 

 

 

  • TEST CHRAPACZA – który oceni ryzyko występowania problemów z chrapaniem i bezdechu sennego. 
  • FRAGMENT mojego poradnik ” Przestań Chrapać! Plan Działania w 3 Krokach” 
  •  Dzięki tym kilku stroną będziesz wiedział czy chrapanie jest dla Ciebie Groźne