Chrapiesz? Twój związek może na tym ucierpieć!

Będąc w związku chrapanie jednej osoby często oznacza kłopoty ze snem dla dwojga. Jednak to tylko początek kłopotów, gdyż schorzenia takie jak bezdech senny w znacznym stopniu obciążają relacje. Problem chrapania często powoduje nie tylko zmęczenie, ale także frustrację i kłótnie partnerów. Może ingerować w intymność seksualną i emocjonalną, a także sprawić, że osoby w związku zdecydują się spać w oddzielnych sypialniach.

W jaki sposób chrapanie powoduje problemy w związku?
Istnieje wiele dobrych powodów, aby leczyć chrapanie i bezdech senny, gdyż te zaburzenia snu niosą ze sobą ryzyko pojawienia się poważnych problemów zdrowotnych. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że w negatywnym stopniu oddziałują także na relacje między partnerami

1. Negatywne emocje

Chrapanie, czyli forma zaburzonego oddechu, zakłóca jakość i ilość snu, zarówno dla
chrapiącego, jak i osoby mu towarzyszącej. Nieodpowiedni odpoczynek obniża umiejętności myślenia i oceny, powoduje również, że ludzie stają się permanentnie podirytowani i rozdrażnieni. Wszystko to prowadzi do niekontrolowanych wybuchów złości, zwiększenia negatywnych emocji i ograniczenia odczuwania empatii.

Co więcej, samo chrapanie może stać się centralnym punktem frustracji i wstydu w dynamice relacji pary. Osoba, która przez całą noc jest wybudzana, może być urażona. Chrapiący tymczasem często czuje się winny, zawstydzony i bezradny wobec hałasu, jaki powoduje. Te uczucia mogą być prawdziwym źródłem irytacji i izolacji nawet dla bardzo kochających par.

2. Brak bliskości

Nic dziwnego, że chrapanie i bezdech senny często skutkują tym, że pary decydują się na
spanie w oddzielnych sypialniach w poszukiwaniu niezakłóconego odpoczynku. Niewiele
związków dobrze znosi taki brak poczucia bliskości. Chrapanie może zakłócać intymność
seksualną i emocjonalną. Brak współżycia jest jednym z najważniejszych czynników,

przyczyniających się do rozpadu związków. Przed zaśnięciem pary też zazwyczaj ze sobą
długo rozmawiają, planują przyszłość, omawiają najważniejsze sprawy. Bez tego ich relacja staje się bardzo ograniczona i niepełna.

3. Problemy z wypełnianiem codziennych obowiązków

Osoby, które przez chrapanie i bezdech senny nie mogą odpowiednio wypocząć, stają się
mniej efektywne w pracy, co również może eskalować konflikt w związkach. Dodatkowy
stres przekłada się na coraz to gorsze samopoczucie i wyniki, co z kolei odbija się także na jakości snu. Jest to zamknięte koło, z którego wyjść można tylko poprzez leczenie chrapania lub bezdechu sennego. Terapia zazwyczaj jest prosta i szybko przynosi efekty, więc warto szukać pomocy u specjalistów, by poprawić swoją relację w związku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *