Chrapanie a koncentracja – dlaczego bezdech senny wpływa na Twój umysł?

Zarówno chrapanie, jak i bezdech senny, w znaczący stopniu wpływają na jakość snu osoby z tymi zaburzeniami. I choć mogą one nie zdawać sobie z tego sprawy i są pewne, że przesypiają całe noce, to jednak ich organizm nie otrzymuje odpowiedniej dawki odpoczynku. W konsekwencji nie tylko brakuje im energii w ciągu dnia, ale również częściej zapominają o ważnych rzeczach i mają problemy z koncentracją.

Zła jakość snu uszkadza mózg

Prawidłowy sen jest jednym z najważniejszych czynników, który pozwala na regenerację
komórkową. Chrapanie i bezdech senny upośledzają te procesy, co prowadzi nie tylko do
złego samopoczucia, ale również i uszkodzenia organów wewnętrznych! Najbardziej
narażone są te najważniejsze – mózg i serce. Zaburzenia snu ograniczają poziom tlenu we krwi, a jednocześnie spowalniają metabolizm, przez co komórki nie otrzymują tyle wartości odżywczych, ile powinny. Przez to osłabiają się procesy myślowe i umiejętność koncentracji.

Jakie części ośrodkowego układu nerwowego najbardziej narażone są na uszkodzenia?

1. Rdzeń kręgowy
Ten obszar wpływa na oddychanie i regulację ciśnienia krwi. Jego uszkodzenia komórek
opóźniają odpowiedź serca na nagłe zmiany ciśnienia. Jednostronne braki prowadzą do
asymetrycznej pracy serca, co może potencjalnie powodować problemy z jego odpowiednim biciem.

2. Móżdżek
To obszar mózgu, który pomaga regulować ciśnienie krwi i koordynację ruchową, w tym
oddychanie. Uszkodzenie tego obszaru uniemożliwia koordynację czynności naczyniowych i motorycznych.

3. Hipokamp

Stwierdzono, że hipokamp jest znacznie mniejszy u osób z bezdechem sennym. Ten obszar mózgu przetwarza pamięć krótko i długotrwałą oraz nawigację przestrzenną. Jedno z badań wykazało, że uszkodzenie hipokampa może częściowo ulec odwróceniu po zastosowaniu leczenia. Hipokamp jest również jednym z pierwszych obszarów ulegających rozpadowi w chorobie Alzheimera.

Ogromne ryzyko

Jeśli bezdech senny może uszkodzić krytyczne obszary mózgu, które regulują oddychanie, równowagę, pamięć i autonomiczny układ nerwowy, implikacje są ogromne. Trzeba pamiętać o tym, że wszystkie z tych czynników mają ogromne znaczenie w codziennym funkcjonowaniu. Udowodniono, że osoby, które mają zaburzony sen z powodu chrapania lub bezdechu sennego, pięciokrotnie częściej biorą udział w wpadkach samochodowych!

Obniżona koncentracja jest nie zaakceptowania również w przypadku zawodów wysokiego ryzyka oraz takich, od których zależy ludzkie życie. Dobry sen jest podstawą do tego, by móc właściwie wypełniać swoje obowiązki, dlatego pozbycie się bezdechu sennego jest w tym przypadku kluczowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *